Gazeteci Ren’in tahliyesine ‘toplumla bütünleşmeye hazır değil’ engeli

Diyarbakır, Ankara merkezli bir soruşturma kapsamında 25 Ekim 2022 tarihinde yapılan ev baskınlarında çok sayıda gazeteci ile birlikte gözaltına alınan ve ardından tutuklanan Jinnews muhabiri Derya Ren’in mayıs ayı başında tahliye edilmesi beklenirken tahliyesi 3 ay daha ertelendi.

Jinnews’te yer alan habere göre, Şanlıurfa 6’ncı Ağır Ceza Mahkemesi tarafından Derya Ren’e “örgüte bilerek isteyerek yardım etme” suçlamasıyla verdiği 3 yıl 13 ay 15 gün hapis cezası 2022 yılında Yargıtay tarafından onandı. Onama sonrası sonrası tutuklanan Ren, “koşullu salıverilme” için 31 Ağustos 2023 tarihinde Diyarbakır 1’inci İnfaz Hakimliğine dilekçe gönderdi ancak hakimlik Ren’in talebini reddetti.

Ret gerekçelerinden biri “Kendi isteğiyle PKK örgütüne mensup aktif örgüt üyesi konumunda bulunan tutuklu ve hükümlülerin odalarında kaldığı” şeklinde belirtildi. Geçtiğimiz haftalarda İdare ve Gözlem Kurulu’na çıkarılan Ren’in Mayıs ayı başında beklenen tahliyesi, kurul kararıyla ertelendi.

3 AT ERTELENDİ

Ren’in tahliyesinin engellenmesinin gerekçelerinden biri, cezaevine götürüldüğü ilk gün çıplak aramaya karşı çıkması. Gerekçenin devamında Ren’in “Toplumla bütünleşmeye hazır olmadığı” ve tahliyesinin 3 ay boyunca ertelenmesine karar verildiği belirtildi.

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir